Mindennapi
- Preiner Ágnes
- Apr 17, 2018
- 4 min read
Valahonnan- valamikor "tudjuk" és az eszünkbe véstük, hogy rossz, bűn, ránézni sem szabad(na), főleg a fehér változatára, de mégis nap, mint nap fogyasztjuk. A kenyér mindennapi életünk része, ezért fontos, hogy milyen formában kerül az asztalra.
Bár az elmúlt 15 évben változtak a kenyérfogyasztási szokások, és valóban kevesebbet eszünk belőle -sőt megnőtt a teljeskiőrlésű termékeket keresők, illetve fogyasztók aránya-, de elmondhatjuk, hogy a lakosság nagy része még mindig napi szinten fogyaszt pékárut kenyér/zsemle/baguett stb. formájában.
Valójában ez alapveően nem probléma, hiszen a gabonaféléknek rengeteg pozitív tulajdonsága van:
- a keményítőből származó szénhidrát egy ideális energiaforrás
- a gabonaszemek az egyik legfontosabb rostforrásaink
- rengeteg ásványianyagot tartalmaznak, különösen sok magnéziumot, vasat és cinket, melyek az oxigénszállításban, az izmok-, az idegek- és az immunrendszerünk megfelelő működésében játszanak fontos szerepet
- kiváló növényi fehérjeforrások
- B1- és B6 vitaminforrások, melyek erősítik a koncentrációt és egyéb agyi működéseket, továbbá részt vesznek a vérképzésben is
Ami azonban szomorú hír, hogy megfelelő minőségű pékárút találni manapság az óriási kínálat ellenére is nagyon nehéz. Legtöbbször a külcsíny alapján választunk termékeket, az áruházak látványpékségei pedig igazi piroslámpás negyedek, ahol az illat-és a formák hatására azonnal izgalomba jövünk és anélkül szórjuk kosarunkba a finomságokat, hogy egyáltalán felmerülne a gondolat, hogy miből is készültek, s mitől is lettek ilyen szépek. Csomagolt termékek esetén pedig, ahol bár rendelkezésünkre áll a címke ahhoz, hogy felvilágosítást adjon az összetevőkről, ha meg is nézzük ezt, valószínűleg már annyira magas az ingerküszöbünk, hogy meg sem lepődünk azon, hogy a lista végtelen és az értelmezéséhez szótárra lenne szükségünk.
Ezekért a körülményekért elsősorban ne a gyártokat kezdjük el hibáztatni. Mi szeretnék szép, olcsó, finom termékeket úgy, hogy ha lehet azért egy jó pár napig, -tartós termékek esetén hetekig- legyen mihez nyúlnunk, ha éhesek vagyunk. Sajnos egyrészt ezen vágyak eredménye a rengeteg oda nem illő összetevő.
A jó hír azonban, hogy mindig van alternatíva, csak meg kell tenni pár lépést. Szerencsére sok törekvés van arra, hogy jobb minőségű pékárukat készítsenek, -akár kisebb helyi vállalkozások- s érdemes ezeket felkutatni átformálva annyira a gondolatainkat, ami sok más esetben is segítségünkre lesz majd, miszerint egy minőségi termék lehet dárgább, de nem is kell feltétlenül olyan nagy mennyiségeket fogyasztani belőle, mint megszoktuk.
A másik, -szerintem legjobb, bár sajnos időigényesebb -megoldás a saját készítésű termékek. Nagy ördöngősségnek hangzik a kenyérsütés, s aki már próbálkozott tudja, hogy hány elkészült termék landolt szégyenkezve a kukában ehetetlensége, vagy épp betonszilárdsága miatt, de ha kitartóak vagyunk rátalálhatunk pár receptre, amivel aztán gyerekjáték az egész.
Három ilyen csodát szeretnék Nektek bemutatni, akik a fent említett próbálkozási folyamatok eredményeként végül bekerültek nálam a Nagykönyvbe, s amiket rendszeresen készítek, legfőképp egyszerűségük és gyorsaságuk okán, hiszen a 48 órás napokat sajnos még nem találták fel. (Nem saját receptek) Én mindegyiket lehetőség szerint Bio összetevőkből készítem, hogy még minőségíbb terméket kapjak, meg mert az most menő.
1/ Dagasztás nélküli kenyér

Ez azért a kedvencem, mert hihetetlenül könnyű elkészíteni és már az első alkalommal olyan sikerélményt adott, hogy addig vigyorogtam körül, amíg el nem fogyott:)
Hozzávalók:
400 g (550-es) búzaliszt
50 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
30 g zabkorpa, csírával
250 ml víz
kb. 1 teáskanál szárított élesztő
kb. 1,5 teáskanál só
Elkészítés:
1. A liszteket és a korpát jól elkeverjük a sóval és az élesztővel.
2. Hozzáöntjük a vizet, s elvegyítjük, hogy mindenhol egyenletesen elkeveredjen, de különösebb gyúrást nem igényel. Ezután 12 órát kelni hagyjuk (érdemes kora reggel vagy este elkészíteni).
3. 12 óra múlva kovász szerű masszát kapunk, ezt lisztezett deszkára borítjuk és kicsit átgyúrjuk, majd további 15-20 percig pihentetjük letakarva. Ezalatt a sütöt bemelegítjük 250 fokra.
4. A sütőben a jénai edényt is előmelegítjük, amiben sütni fogjuk.
5. Az előmelegített tálat lisztel behintjük, s beletesszük a tésztát, majd fedővel(!) 35 percig sütjük, fedő nélkül pedig további 8-10 percig (250 fokon), amíg szép színt nem kap.
6. És kész is van a saját kis kenyerünk :)
2/ Mediterrán fehérje "kenyér"

Ez egy kicsit különlegesebb kenyérféle, viszont magas fehérjetartalmánál fogva ideálisabb tápanyagösszetétellel rendelkezik, akár önmagában fogyasztva is. Másik előnye, hogy sokáig nem szárad ki :)
Hozzávalók:
30 g fekete olivabogyó (mag nélküli)
40 g aszalt paradicsom
250 g tehéntúró
4 tojás
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
4 ek csillagfürt fehérje
30 g tört lenmag
1 csomag sütőpor
bazsalikom, oregánó, só ízlés szerint
tetejére magok (napraforgómag, tökmag, szezámmag)
Elkészítés:
1. A sütőt 175 fokra előmelegítjük és egy (kb. 21 cm-es) sütőformát vékonyan kivajazunk. Az olivát és a szárított paradicsomot összevágjuk.
2. A túrót a tojással összekeverjük, majd beletesszük a maradék hozzávalókat és fűszerezzük. Ezután a sütőformába simítjuk és megszórjuk a tetejét a kívánt magokkal.
3. Körülbelül 40 percig sütjük, majd kicsit hűlni hagyjuk és kiborítjuk a formából.
4. Reszelt cukkinivel és sárgarépával is nagyon finom:)
3/ Teljes kiőrlésű buci

Ez hivatalosan egy hamburger buci, de miért is ne csináljunk olyan extra szendvicseket belőle, amik akár egy hamburgerrel is felérnek :)
Hozzávalók:
300 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt és sima búzaliszt ízlés szerinti arányban keverve
80 g zabkorpa, csírával
80 ml olívaolaj
1 dl tej
20 g élesztő
1 ek sütőpor
1,2 dl joghurt
1 ek cukor az élesztőhöz
bazsalikom ízlés szerint (frissel a legfinomabb:) )
1 tojás a megkenéshez
tetejére szezámmag/chia mag
Elkészítés:
1. A cukorral és a langyos tejjel elkeverjük az élesztőt és megvárjuk, amíg felfut.
2. Minden száraz hozzávalót összekeverünk egy tálban, majd hozzáadjuk a nedves összetevőket és 5 percig dagasztjuk a tésztát. Ezután letakarva körülbelül 1 órát kelesztjük.
3. Miután legalább a duplájára kelesztettük, 6-8 részre osztjuk, bucikat formázunk belőlük, megkenjük a felvert tojással és meghintjük a szezámmaggal/chia maggal.
4. Előmelegített sütőben 190 fokon, körülbelül 20-25 percig sütjük.
5. Hamar elfogy :)
Sok sikert a receptekhez, amiknek a varázsereje abban rejlik, hogy magunk készítjük, s így szuper egészségesek! Süssetek és TEgyetek Magatokért! :)
Comments