A nagy Zab(a)
- Preiner Ágnes
- Feb 25, 2018
- 3 min read
Sokáig fogadkoztam magamnak, hogy olyan közhelyes témáról, mint a zabpehely nem fogok bejegyzést írni, de miután nap mint nap a tányéromra kerül és élvezem jótékony hatásait, önzőség lenne szó nélkül elmenni mellette.

Nagy vonalakban a dicső zabpehelyről:
- különféle rostokat tartalmaz, amelyek a 2 típusú cukorbetegség, a bőr, gyomor-és bélbetegségek kialakulását gátolják
- a 2017-es év gyógyhatású növényének választották Németországban :)
- kiemelkedő B1-és B6-vitamintartalommal rendelkezik, melyek fontos szerepet játszanak az idegrendszer és a szív megfelelő működésében, az immunrendszer erősítésében és az anyagcserefolyamatok lejátszódásában
- kiemelkedő béta-glükán tartalma (ami szintén egy élelmi rost) által nyugtatja a gyomrot és a beleket, növeli az étkezés telítő értékét, illetve további nagyon fontos tulajdonsága, hogy megköti a koleszterin tartalmú epesavakat, melyek ezáltal kiválasztásra kerülnek, így védve az ereket az érelmeszesedés ellen
- szintén magas rosttartalmának köszönhetően lassítja a tápanyagok felszívódását, ezáltal gátolja a hirtelen vércukorszint emelkedést
- jótékony hatással van a bélflóránkra
A felsorolás folytatódhatna tovább, de talán ennyi is elegendő ahhoz, hogy érzékeltessem, mennyire értékes élelmiszerről van szó. Ezt tovább fokozza az a tulajdonsága, hogy rendkívül sokoldalú, hiszen a reggeli zabkásán túl felhasználható palacsintához, fasírthoz, kenyérhez, süteményekhez hozzáadva, fokozva ezzel az adott étel beltartalmi értékét.
A reggeli zabfogyasztás felvet egy olyan témát, melynek gondolatmenetét követve tökéletes képet kapunk arról, hogy milyen csapdái vannak a nem kellően tudatos vásárlásnak és fogyasztásnak.
Mégpedig:
A nép átnevelődése hatásosan megkezdődött nagyjából másfél évtizede a "lekváros-vajas zsemle", "parizeres-margarinos kenyér" illetve "üres kávé" reggeli verzióktól a gabonapelyhek irányába. Sajnos a végeredmény nem lett igazán szívderítő, hiszen a legtöbben elakadtak a csupa-csokinál, a kukoricapehelynél, vagy a "fittness " reggelizőpehelynél, amik sajnos nem sok különbséget mutatnak cukortartalmukat és hasznos tápanyagtartalmukat tekintve, sőt sokszor még azt a hamis illúziót is keltik, hogy kifejezetten egészségesek (és nem mellékesen legtöbbször szemtelenül drágák is...)
Ezt egy egyszerű példán keresztül szemléltetném:
Mivel alapvetően törekszünk megnyugtatni a lelkiismeretünket egészségesnek vélt élelmiszerekkel, az élelmiszeripar ki is elégíti ez irányú vágyainkat az erre a célra -egészség megőrzésre kevésbé- alkalmas termékek létrehozásával. Egyszerűek, "egészségesek", gyorsak, mi kell még?
Vegyük jelen esetben a "Banános zabkását", amit alapvetően én is minden reggel fogyasztok már nagyjából 5-6 éve, de nem egészen ebben a formában.
A boltban kapható kész termék kiszerelése 55 g, ára 160- 180 Ft között mozog, ami nem is sok egy ilyen szuper reggeliért... gondolhatnánk. Az ára után bölcsen az összetevőket kezdjük el böngészni:
56% zabpehely, cukor, kukoricakeményítő, zsíros tejpor, glüközszirup, 2,3%chia mag, maltodextrin, 1,4 % banánpor, természetes aroma.
A zebpehelynél még örültünk, aztán jön a cukor és hozzá hasonlóan "értékes" két összetevő, a glükózszirup és a maltodextrin, ami szintén az édesítést és a térfogatnövelést szolgálja haszontalan kalóriák által. A többi összetevőt nem is boncolgatnám, bár vidám kis matematikai feladat lenne rájönni, hogy a banánpor, vajon mennyi banánt tartalmaz valójában!? :)
Alapvetően nem az a szándékom, hogy negatív kampányt indítsak szegény "Banános zabkása" ellen, hanem meg szeretném mutatni, hogy kiváló minőségű összetevőkből is a töredékéért elkészíthetünk egy ilyen reggelit pár perc alatt, és ami nagyon fontos, hogy cukor hozzáadása nélkül tehetjük meg ezt.
Tehát számszerűsítve:
- a termék 1000 g-ja 2891 Ft-ba kerül
- arányok szerint átszámítva Bio zabpehellyel (750 Ft/kg)
Bio banánnal (599 Ft/kg)
Bio chia maggal (6664 Ft/kg)
Bio teljes tehén tejjel (340 Ft/kg)
a mi reggelink körülbelül 930 Ft/kg-os áron előállítható, tehát a különbség több, mint háromszoros!!
Következtetésképp elmondhatjuk, hogy
- jó minőségű élelmiszereket fogyasztani nem luxus, hiszen sok esetben a kevésbé nyomon követhető minőségű kész/félkész termékek töredékébe kerülnek,
- továbbá nagyon fontos tanulság, amit soha nem tudok eléggé hangsúlyozni, hogy nézzük meg a címkéket! Nem otthon, nem miután vagy miközben megesszük, hanem mielőtt megvesszük! Tud meglepetéseket okozni, hogy mennyi oda nem illő összetevőt fogunk találni. Pl. egy fagyasztott félkész sültburgonya, amely bármennyire is logikus lenne, nem csak burgonyát és zsiradékot tartalmazhat, hanem cukrot is. Igen... cukrot! Háromszor kellett megnéznem a címkét, mire magam is hittem a szememnek, ezért kérlek Titeket vegyétek a szemüveget és a fáradtságot és figyeljetek, kérdezzetek és ennyit TEgyetek meg Magatokért!
És most jöjjön egy vidám recept kicsit ráérősebb reggelikre, amit a gyerekek és a felnőttek is ugyanannyira fognak szeretni:

Zabpelyhes-mandulás mini palacsinta:
Hozzávalók 2 személyre:
- 1 közepes édesebb alma
- 1 db egész tojás
- fél bögre zabpehely
- fél bögre teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- fél bögre szeletelt mandula
- kb. egy bögre tej vagy növényi ital
Elkészítés:
1. Az almát -miután alaposan megmostuk- héjastól lereszeljük, hozzáadjuk az egész tojást, a zabpelyhet, a fahéjat, a tejet, majd végül a lisztet és palacsintatészta sűrűségű masszát keverünk belőle robotgép segítségével. Ha túl sűrű, akkor még nyugodtan adhatunk hozzá tejet, ha túl híg, akkor pedig lisztet, vagy zabpelyhet.
2. Amennyiben nagyszemű zabpelyhet választottunk, akkor pihentetjük 15 percet, ez aprószemű zabpehely esetén nem szükséges.
3. Serpenyőben vajat olvasztunk és ezen a kívánt formában és méretben készre sütjük őket
4. Tálaláskor friss, vagy fagyasztott gyümölcsökkel tálaljuk és ha nagyon nem tudunk ellenállni, adhatunk hozzá pár csepp mézet is :)
Comments