top of page
Search

Az "elfeledett szerv"

  • Preiner Ágnes
  • Feb 4, 2018
  • 4 min read

Imádok főzni, új alapanyagokat felfedezni, ételeket fotózni és persze enni is :) De van egy másik része a táplálkozásnak, ami pont ennyire izgalommal tölt el, ez pedig nem más, mint a tápanyagok és a táplálkozás hatása szervezetünkre. Ezen belül pedig abszolút kedvencem -egy manapság egyre népszerűbb kutatási terület -az emberi mikróbiom emésztőrendszeri állománya, a bélflóra.

Ettől így elsőre rajtam kívül valószínűleg nem sok embernek kezd izzadni a tenyere izgatottságában, pedig valóban tényleg figyelemre méltó témáról van szó.

A mikrobiom azoknak a baktériumoknak és gombáknak az összefoglaló neve, amelyek az emberben és az emberen élnek. Hogy nagyságrendileg el tudjuk képzelni, a mikrobiom mikróbáinak (baktériumok, gombák stb.) aránya az emberi sejtekhez viszonyítva 10:1, azaz tízszeres mennyiségű, tehát óriási hiba lenne figyelmen kívül hagyni befolyásukat az életműködésünkre. Ha csak a bélflórát vesszük számba -ami a mikrobiom legnagyobb részét teszi ki -, akkor a béltartalmunk közel felével, azaz egy 2 kg körüli "szervvel" kell számolnunk.

A bélflórát alkotó "jó" és "rossz" baktériumok arányának felborulása számtalan tüneteggyüttes megjelenéséével hozható összefüggésbe, úgy, mint a depresszió, szorongás, gyulladásos betegségek, elhízás vagy akár a cukorbetegség. Ez azzal magyarázható, hogy mikróbáinknak számtalan feladata van a szervezetben. Ezek közé tartozik többek között:

- az immunrendszer stimulálása

- vitaminok előállítása ( B, K vitamin)

- a vér- és a koleszterinszint szabályozása

- védelem a külső káros hatásoktól

Természetesen ez csak néhány példa abból a számtalan, máig még jórészt feltérképezetlen összefüggésből, ami a bélflórához, így a mikrobiomhoz köthető.

Bízom abban, hogy felmerül a kérdés mindenkiben, hogy akkor mégis mit lehet tenni, hogy bélflóránk egészségét megőrizzük !?

Egy nagyon sarkalatos pont, az antibiotikumok szigorúan csak szükség szerinti használata, hiszen köztudott, hogy szedésük esetén nemcsak a kórokozó baktériumok pusztulnak el, hanem a jótékony hatásúak is!

Sajnos itt is meg kell említeni a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás káros szerepét, de ahogy az étrendi tanácsadás során mindig, így most is sokkal szívesebben beszélek arról, hogy mi az, amivel boldoggá tehetjük ezen "elfeledett szervünket": természetesen megfelelő étrenddel :)

Az egyik kedvencem a fermentált élelmiszerek csoportja -melyek élő jótékony baktériumokat tartalmaznak- ezen belül is a tejsavas erjesztéssel készült savanyú káposzta ("recept" a bejegyzés végén) , amit érdemes amennyire lehetséges hőkezelés nélkül, illetve kíméletesen elkészítve fogyasztani, pont azért, hogy minél több barátságos baktérium maradjon életben (a mai steril világban kicsit bizarr, igaz? :). Ide tartoznak még a joghurtok, kefír, miso, almaecet és a nálunk kevésbé ismert, de a világ egyik legegészségesebb ételének tartott kimchi, amiről később majd részletesebben fogok megemlékezni.

A másik csoportba tartoznak ezen jótékony baktériumok tápanyagai

- az inulint tartalmazó alapanyagok: articsóka, csicsóka, hagymafélék, spárga, endívia

- az oligoszacharidokat tartalmazó alapanyagok: rozs, zab, hagymafélék, banán, paradicsom

- emészthetetlen rostokat tartalmazó alapanyagok: zabpehely, hüvelyesek, kihűtött főtt burgonya és rizs, árpa, köles

- továbbá a gyümöcsök héja és a zöldségek.

Alapvetően ez csak egy felsorolás, amit már sokan, sok helyen láthattatok, de valószínűleg kevesen írják ez alapján a bevásárló listájukat:). Épp ezért igyekszem ezeket a "bélbarát" alapanyagokat -izgalmasan és legfőképp ízletesen -beépíteni a receptek megalkotása, illetve az étrendi tanácsadás során. Bízom benne, hogy a bejegyzés egy lépéssel közelebb hoz Titeket a tudatos táplálkozáshoz, amivel Magatokért TEsztek!

ui.: Remélem mindenki elkezdte számolgatni, hogy naponta hány élelemiszer kerül ezek közül a tányérjára.

ÉS akkor jöjjön a fermentált/savanyított káposzta "recept":

Azért használok idézőjelet, mert annyira egyszerű és gyors, hogy ez inkább csak receptke, s azért is, mert az alapfogásokon túl a végtelenségig variálható.

Összetevők:

- 1 közepes nagyságú fehér/lilakáposzta (én vegyesen használtam)

- 1 evőkanál só

- 1 csavaros befőttes üveg (2L)

- 1 nehezék (ami lehet egy kisebb üveg, de én fertőtlenített kavicsot használtam fóliába csomagolva :)

Elkészítés:

1. A káposzta külső leveleit eltávolítjuk, egy levelet félreteszünk. A káposztát elfelezzük, kivágjuk a torzsáját és nagyjából fél cm-es csíkokra vágjuk.

2. A káposztát és a sót egy tálban alaposan összekeverjük, hogy a só minden kápsztacsíkhoz elérhessen.

3. A káposztát addig keverjük és "gyúrjuk" a kezünkkel, amíg szemmel látható mennyiségű levet nem enged.

4. Ezután az egészet az üvegbe töltjük és egy tömőfa (én sodrófa végét használtam:) segítségével alaposan összepréseljük úgy, hogy a leve befedje a káposztát.

5. Miután megtelt az üveg, a félretett káposztalevet a tetejére tesszük, ezt is jó alaposan lenyomkodjuk, hogy ez is a lé alá merüljön.

6. A kis nehezéket ekkor helyezzük az üvegbe, ezzel tartjuk a káposztát végig a folyadék alatt, s így nem fog megromlani a kilógó rész sem. A tetőt jól rácsavarjuk, majd egy negyednyit engedünk rajta, hogy a keletkező gázok ki tudjanak szabadulni.

7. Az üveget egy tálra tesszük, hogy az esetleg kicsorduló levet felfogja, s az egészet egy sötét helyre tesszük, ahol legalább 5 napig erjedni hagyjuk (minél tovább, annál erőteljesebb lesz az íze). Amikor késznek nyilvánítottuk hűtőszelrénybe tesszük, ahol hosszú hónapokig eltartható.

Hát ennyi az egész :)

Több szempontból fantasztikusnak tartom ezt a kis receptet. Elsősorban azért, mert szuper egészséges, s egyszerű, amellett tökéletesen az ízlésünkhöz igazíthatjuk, hiszen adhatunk hozzá még egyéb zöldségeket, gyümölcsöket ( vöröshagymát, fokhagymát, sárgarépát, chilipaprikát, almát), illetve fűszereket (kömény, bors, mustármag, feketekömény). A másik nagy előnye, hogy tartósítószert nem tartalmaz, s hazai alapanyagokból, idény szerint elkészíthető minimális költségekkel. A harmadik, pedig a sikerélmény, hiszen szinte elronthatatlan, szóval fermentálásra fel! :)

Comments


bottom of page